Okulary do komputera

OKULARY DO KOMPUTERA

Przeczytaj, czym jest niebieskie światło, jak wpływa na Twoje zdrowie i w jaki sposób okulary do komputera mogą chronić Twój wzrok i poprawić samopoczucie. 

CZYM JEST NIEBIESKIE ŚWIATŁO?

Widmo światła, niezbędne w procesie widzenia dla wzroku człowieka zawiera w sobie tak zwane promieniowanie niebieskie określane też mianem światła o wysokiej energii – High-Energy Visible Light (HEV). Obejmuje ono fale o długości od 436nm do 495nm. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i energooszczędne oświetlenie oraz część wyświetlaczy urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.¹ ²

JAK NIEBIESKIE ŚWIATŁO WPŁYWA NA ZDROWIE

Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania) to długotrwała ekspozycja na jego działanie może powodować negatywne skutki. Efektem negatywnego działania światła niebieskiego na wzrok jest nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Ponadto światło niebieskie jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadzących do upośledzenia widzenia. ³ ⁴

WPŁYW NA RYTM DOBOWY

Negatywne kwestie dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń posiadających wyświetlacze bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem. Zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen. ⁵ ⁶ ⁷

JAK RADZIĆ SOBIE Z NIEBIESKIM ŚWIATŁEM?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego wzroku byłoby unikanie dodatkowej ekspozycji, czyli ograniczenie kontaktu z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich emitowanie. Niestety w przypadku większości osób prowadzących aktywny zawodowo tryb życia jest to niemożliwe. Rozwój technologii wymaga od nas stałego kontaktu z ekranami i wyświetlaczami – robimy to nie tylko w pracy, lecz również w wolnym czasie.

Idealnym rozwiązaniem problemu ekspozycji na niebieskie światło może być korzystanie odpowiednich okularów do komputera. Okulary takie posiadają odpowiedni filtr, który blokuje konkretny zakres światła widzialnego.

RODZAJE OKULARÓW DO KOMPUTERA

Najlepszym rozwiązaniem radzenia sobie z niebieskim światłem jest zastosowanie uniwersalnych okularów do komputera. Takie okulary posiadają powłokę antyrefleksyjną zawierającą filtr, blokujący konkretną długość fal. Dzięki temu soczewki są przejrzyste i posiadają jedynie delikatną, niebieską poświatę. Oznacza to, że można z nich korzystać na co dzień – nie tylko podczas pracy z ekranami.  Takie cechy ma między innymi powłoka BLUE CUT dostępna w GLOOMY SUNDAY. Można ją zastosować zarówno w przypadku okularów korekcyjnych z mocą, jak i zerowych (bez mocy). Dzięki zwiększonemu współczynnikowi odbicia światła niebieskiego w połączeniu z własnościami pochłaniania promieniowania UV przez materiał soczewki oraz redukcji odbicia tego promieniowania od wewnętrznej strony zapewniają one kompleksową ochronę oczu. Korzystanie z takich okularów pozwala na znaczne ograniczenie negatywnych skutków działania niebieskiego światła takich jak suchość oczu, łzawienie oraz zmęczenie i znaczne zwiększenie komfortu przy długotrwałej pracy przy komputerze.

POZNAJ NASZE OKULARY DO KOMPUTERA!

Chroń swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez ekrany urządzeń z okularami BLUE CUT od GLOOMY SUNDAY!

ZOBACZ WSZYSTKIE MODELE

POSTRZEGANIE BARW W OKULARACH DO KOMPUTERA

Filtr światła niebieskiego powoduje, że pewien zakres widzialnego widma zostaje “wycięty”. W przypadku uniwersalnych okularów do komputera jest to bardzo wąski zakres, bezpośrednio odpowiedzialny za negatywne skutku zdrowotne. Pomimo to, okulary takie mogą w delikatny sposób wpłynąć na postrzegane barwy, poprzez ich ocieplenie. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię jeśli praca bądź sposób korzystania z ekranów wymaga idealnego oddania barw. 

OKULARY "BLUE BLOCKER"?

Pomimo nazwy, bardzo zbliżonej do gamy produktów oferujących filtrowanie światła niebieskiego, okulary lub soczewki Blue Blocker są rozwiązaniem nastawionym na zupełnie inny cel. Są to specjalistyczne soczewki dla kierowców, które pozwalają na zwiększenie kontrastu widzenia podczas prowadzenia samochodu po zmierzchu. 

ODPOWIEDNIA HIGIENA PRACY Z EKRANAMI

Specjaliści są zgodni, mówiąc o tym, że zachowanie odpowiedniego komfortu widzenia w przypadku długotrwałej pracy z ekranami będzie trudne, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiedniej higienie pracy. Okulary do komputera są bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem, ale ich użytkownicy nie powinni zapominać o częstych przerwach podczas pracy z ekranami, zachowaniem odpowiedniego środowiska czy stosowaniu kropli nawilżających

REFUNDACJA OKULARÓW

Pamiętaj, że Twój pracodawca może pomóc Ci w zakupie okularów z mocą lub zerowych, które ochronią Twój wzrok podczas pracy!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

OKULARY DO KOMPUTERA A ZWROT KOSZTÓW PRZEZ PRACODAWCĘ

Należy pamiętać, że w przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca ma obowiązek zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest refundacja bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem). Zamawiając okulary w GLOOMY SUNDAY, możesz uzyskać fakturę, na której będą znajdować się wszystkie informacja niezbędne do uzyskania refundacji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwrotów uzyskasz u swojego pracodawcy.