Niebieskie światło

NIEBIESKIE ŚWIATŁO
Przeczytaj czym jest niebieskie światło, jak wpływa na Twoje zdrowie i w jaki sposób możesz się przed nim chronić.

CZYM JEST NIEBIESKIE ŚWIATŁO?

Widmo światła widzialnego, niezbędne w procesie widzenia dla wzroku człowieka zawiera w sobie tak zwane promieniowanie niebieskie określane też mianem światła o wysokiej energii – High Energy Visual (HEV). Obejmuje ono fale o długości od 436 nm do 495 nm. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i energooszczędne oświetlenie oraz część wyświetlaczy urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.

JAKI JEST WPŁYW HEV NA ZDROWIE?

Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania) to długotrwała ekspozycja na jego działanie może powodować negatywne skutki. Badania (m.in. Institute de la Vision w Paryżu) wykazały, że najbardziej niebezpieczne dla wzroku jest promieniowanie niebieskie o długości fali od 415 do 455 nm. Efektem negatywnego działania światła niebieskiego na wzrok jest nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Ponadto światło niebieskie jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadzących do upośledzenia widzenia. Negatywne kwestie dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń posiadających wyświetlacze bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem, ponieważ zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen.

JAK MOŻNA SOBIE RADZIĆ Z NIEBIESKIM ŚWIATŁEM?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego wzroku byłoby unikanie dodatkowej ekspozycji, czyli ograniczenie kontaktu z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich emitowanie. Niestety w przypadku większości osób prowadzących aktywny zawodowo tryb życia jest to niemożliwe. Rozwój technologii wymaga od nas stałego kontaktu z ekranami i wyświetlaczami – robimy to nie tylko w pracy, lecz również w wolnym czasie.

Idealnym rozwiązaniem problemu ekspozycji na HEV może być korzystanie odpowiednich okularów, w których zostaną zamontowane są soczewki posiadające powłokę antyrefleksyjna z filtrem światła niebieskiego. Taką powłoką jest między innymi Ideal Max Blue UV. Można ją zastosować zarówno w przypadku okularów korekcyjnych z mocą, jak i zerowych (bez mocy). Dzięki zwiększonemu współczynnikowi odbicia światła niebieskiego w połączeniu z własnościami pochłaniania promieniowania UV przez materiał soczewki oraz redukcji odbicia tego promieniowania od wewnętrznej strony zapewniają one kompleksową ochronę oczu. Korzystanie z takich okularów pozwala na znaczne ograniczenie negatywnych skutków działania niebieskiego światła takich jak suchość oczu, łzawienie oraz zmęczenie i znaczne obniżenie komfortu spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze.

W Gloomy Sunday powłoka Blue UV (wyprodukowana przez Jeleniogórskie Zakłady Optyczne) traktowana jest jako opcja dodatkowa i można wybrać ją podczas składania zamówienia online oraz w lokalizacjach. Jej cena to + 225zł do ceny podstawowej.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Jako że najważniejsze są dla nas realne odczucia dotyczące konkretnych rozwiązań, zapytaliśmy naszych klientów o wrażenia z użytkowania okularów z powłoką Ideal Max Blue UV:

„Odczuwam mniejsze zmęczenie oczu” – Krzysztof

„Przed komputerem spędzam około 8 godzin dziennie. Podczas korzystania z nowych okularów zauważyłam, że pod koniec dnia pracy moje oczy nie są aż tak przekrwione i suche jak kiedyś” – Anna

„Od kiedy korzystam z nowych okularów komfort pracy przy komputerze zwiększył się dosyć mocno. Są to moje pierwsze okulary więc na pewno duże znaczenie ma dobranie odpowiedniej mocy jednak jestem pewny, że filtr światła niebieskiego również odgrywa w tym przypadku dużą rolę”. – Filip

ZWROT KOSZTÓW ZAKUPU PRZEZ PRACODAWCĘ

Należy pamiętać, że w przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca ma obowiązek zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest refundacja bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem). Zamawiając okulary w Gloomy Sunday możesz uzyskać fakturę na której będą znajdować się wszystkie informacja niezbędne do uzyskania refundacji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwrotów uzyskasz u swojego pracodawcy.

Więcej na temat refundacji okularów znajdziesz tutaj