Niebieskie światło

NIEBIESKIE ŚWIATŁO
Przeczytaj czym jest niebieskie światło, jak wpływa na Twoje zdrowie i w jaki sposób możesz się przed nim chronić.

CZYM JEST NIEBIESKIE ŚWIATŁO?
Widmo światła widzialnego, niezbędne w procesie widzenia dla wzroku człowieka zawiera w sobie tak zwane promieniowanie niebieskie określane też mianem światła o wysokiej energii – High Energy Visual (HEV). Obejmuje ono fale o długości od 436 nm do 495 nm. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i energooszczędne oświetlenie oraz część wyświetlaczy urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.

JAKI JEST WPŁYW HEV NA ZDROWIE?
Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania) to długotrwała ekspozycja na jego działanie może powodować negatywne skutki. Badania (m.in. Institute de la Vision w Paryżu) wykazały, że najbardziej niebezpieczne dla wzroku jest promieniowanie niebieskie o długości fali od 415 do 455 nm. Efektem negatywnego działania światła niebieskiego na wzrok jest nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Ponadto światło niebieskie jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadzących do upośledzenia widzenia. Negatywne kwestie dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń posiadających wyświetlacze bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem, ponieważ zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen.

JAK MOŻNA SOBIE RADZIĆ Z NIEBIESKIM ŚWIATŁEM?
Najlepszym rozwiązaniem dla naszego wzroku byłoby unikanie dodatkowej ekspozycji, czyli ograniczenie kontaktu z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich emitowanie. Niestety w przypadku większości osób prowadzących aktywny zawodowo tryb życia jest to niemożliwe. Rozwój technologii wymaga od nas stałego kontaktu z ekranami i wyświetlaczami – robimy to nie tylko w pracy, lecz również w wolnym czasie.

Idealnym rozwiązaniem problemu ekspozycji na HEV może być korzystanie odpowiednich okularów, w których zostaną zamontowane są soczewki posiadające powłokę antyrefleksyjna z filtrem światła niebieskiego. Taką powłoką jest między innymi Ideal Max Blue UV. Można ją zastosować zarówno w przypadku okularów korekcyjnych z mocą, jak i zerowych (bez mocy). Dzięki zwiększonemu współczynnikowi odbicia światła niebieskiego w połączeniu z własnościami pochłaniania promieniowania UV przez materiał soczewki oraz redukcji odbicia tego promieniowania od wewnętrznej strony zapewniają one kompleksową ochronę oczu. Korzystanie z takich okularów pozwala na znaczne ograniczenie negatywnych skutków działania niebieskiego światła takich jak suchość oczu, łzawienie oraz zmęczenie i znaczne obniżenie komfortu spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze.

W Gloomy Sunday powłoka Blue UV (wyprodukowana przez Jeleniogórskie Zakłady Optyczne) traktowana jest jako opcja dodatkowa i można wybrać ją podczas składania zamówienia online oraz w lokalizacjach. Jej cena to + 225zł do ceny podstawowej.

ZWROT KOSZTÓW ZAKUPU PRZEZ PRACODAWCĘ
Należy pamiętać, że w przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca ma obowiązek zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest refundacja bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem). Zamawiając okulary w Gloomy Sunday możesz uzyskać fakturę na której będą znajdować się wszystkie informacja niezbędne do uzyskania refundacji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwrotów uzyskasz u swojego pracodawcy.

Więcej na temat refundacji okularów znajdziesz tutaj