Najczęstsze problemy z okularami

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z OKULARAMI

Okulary pojawiające się na naszej twarzy są bardzo często nowym elementem, do którego musimy się przyzwyczaić. Odpowiednio dobrane i wymodelowane nie powinny jednak powodować dyskomfortu. Poniżej przeczytasz jakie są najczęstsze problemy z okularami i dowiesz się jak sobie z nimi radzić.

NIE WIDZĘ DOBRZE W NOWYCH OKULARACH

Pamiętaj, że każda zmiana mocy, kształtu opraw czy technologii soczewek okularowych może wymagać adaptacji – czasu potrzebnego na przystosowanie się do zmiany. Adaptacja trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni a dokładny czas to kwestia mocno indywidualna. Największe trudności może sprawić przyzwyczajenie się do pierwszej korekcji astygmatyzmu za pomocą “mocy cylindrycznych”. Mamy wtedy do czynienia z innym postrzeganiem kształtów czy odległości (prawidłowym), co może wiązać się ze znaczącym dyskomfortem w okresie adaptacji. Pamiętaj, aby w czasie przyzwyczajania się do nowych okularów nie korzystać z poprzednich, jeśli posiadają inną moc – wydłuży to jedynie czas adaptacji i znacząco wpłynie na Twój komfort.

Jeśli po kilku dniach noszenia nowych okularów, nie będziesz czuć się w nich komfortowo, zacznij od sprawdzenia poprawności wykonania okularów w stosunku do posiadanej recepty lub informacji o mocach. Jeśli okulary zostały wykonane poprawnie – skonsultuj się ze specjalistą, który wystawił Twoją receptę lub przekazał informację o mocach. 

POZNAJ NASZE OKULARY DO KOMPUTERA!

Chroń swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez ekrany urządzeń z okularami BLUE CUT od GLOOMY SUNDAY!

ZOBACZ WSZYSTKIE MODELE

SOCZEWKI OKULARÓW SĄ STALE BRUDNE

Jeśli czyścisz soczewki okularów za pomocą specjalnego płynu, używając czystej ściereczki z mikrowłókna, a soczewki nadal są zamazane, to najpewniej wiąże się to z jedną z dwóch poniższych kwestii. Bardzo często czyszcząc okulary, zapominamy o tym, że odpowiedniej pielęgnacji wymaga również oprawa. Jeśli zanieczyszczenia będą znajdować się na oprawie, to podczas czyszczenia mogą być one przenoszone na soczewki, tworząc smugi. W takim przypadku najlepiej wyczyścić całe okulary używając bieżącej, letniej wody oraz płynu do mycia naczyń. Więcej na temat prawidłowego dbania o okulary przeczytasz tutaj.

Bardzo częstym powodem powstawania zabrudzeń na soczewkach jest również ich nieodpowiednie dopasowanie. Jeśli wielkość (wysokość) okularów jest nieprawidłowa dobrana, to dolna część oprawy może w niektórych sytuacjach dotykać policzków. W takim przypadku zanieczyszczenia z twarzy przenosą się na soczewki tworząc smugi utrudniające widzenie. Z drugiej strony, jeśli okulary znajdują się zbyt blisko oczu, zanieczyszczenia mogą przenosić się na soczewki z rzęs – zwłaszcza jeśli znajduje się na nich tusz. 

OKULARY ZSUWAJĄ SIĘ Z TWARZY LUB SĄ NIEWYGODNE

Jeśli okulary niestabilnie leżą na twarzy, zsuwają się, uciskają bądź są niewygodne – oznacza to, że wymagają dodatkowego dopasowania. Co ważne, w większości przypadków nie będzie to oznaczało, że okulary zostały źle dobrane, lecz że wymagają dodatkowego modelowania, aby dopasować je do indywidualnych cech twarzy. Jest to działanie, które powinno zostać podjęte przez salon optyczny, który wykonał okulary. Jeśli pojawi się potrzeba wymodelowania (zmiany kształtu) okularów tak, aby lepiej dopasować je do Twojej twarzy – nie rób tego samodzielnie. Salony optyczne posiadają nie tylko specjalistyczne urządzenia, ale też wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób pracować z konkretnymi materiałami, aby osiągnąć wymagany cel – bez ich uszkodzenia. 

POWIERZCHNIA OPRAWY STAJE SIĘ MATOWA / ŁUSZCZY SIĘ

Problemy z okularami mogą też dotyczyć powstających uszkodzeń. Przyczyną matowienia lub łuszczenia się powierzchni okularów jest najczęściej narażanie opraw na działanie środków chemicznych, które je uszkadzają. Mogą być to między innymi źle dopasowane do okularów środki czyszczące zawierające zbyt wysokie stężenie alkoholu, jednorazowe ściereczki nawilżone, kosmetyki zawierające kwasy lub inne substancje złuszczające.

W momencie zauważenia takich problemów należy przekazać sprawę do salonu optycznego, który wykonał okulary. Możliwości naprawy takiego rodzaju uszkodzeń są bardzo indywidualne i zależne od materiału i sposobu wykonania.

OKULARY ODCISKAJĄ SIĘ NA NOSIE

Okulary są pewnego “obcym obiektem” pojawiającym się na naszej twarzy. Oznacza to, że mogą powodować odgniecenia na nosie niezależnie od tego, czy posiadają ruchome, silikonowe nanośniki lub czy część nosowa jest elementem frontu. Jeśli odciskanie po okresie adaptacji powoduje dyskomfort, sprawdź poniższe rozwiązania.

W przypadku ruchomych nanośników na początku sprawdź, czy są one odpowiednio wymodelowane – czyli czy leżą całą powierzchnią na Twoim nosie – jeśli nie, powinny zostać odpowiednio wymodelowane. Jeśli leżą prawidłowo a nadal mocno się odciskają, powodując dyskomfort, zleć optykowi, który wykonał okulary zmianę nanośników na większe lub bardziej miękkie.

W przypadku okularów pełnych, wykonanych z tworzywa (bez ruchomych nanośników), sprawdź, czy boczne części nosowe przylegają do Twojego nosa możliwie jak największą powierzchnią. Jeśli elementem styku jest jedynie mały fragment “wbijający” się w nos – okulary mogły zostać nieprawidłowo dopasowane – skontaktuj się ze swoim optykiem w celu przeprowadzenia próby wymodelowania (na przykład zauszników, co podniesie oprawę na nosie) i poprawy sytuacji.

W obydwu przypadkach na odciskanie się okularów może również wpływać masa soczewek. Bardzo często pojawiają się problemy z okularami o wysokiej mocy. W takim przypadku pamiętaj o zastosowaniu redukcji grubości (soczewek wykonanych w wyższym niż standardowo indeksie) – pomoże to nie tylko w uzyskaniu bardziej estetycznych okularów, ale wpłynie też na zmniejszenie ich masy.